HISTORIA SADAKO SASAKI
15-10-2024Sadako Sasaki urodziła się 7 stycznia 1943 roku w Hiroszimie. Gdy miała zaledwie dwa lata, jej miasto zostało zniszczone przez bombę atomową. Choć Sadako przetrwała wybuch, promieniowanie miało długotrwałe skutki. Dziesięć lat później, w 1955 roku, zdiagnozowano u niej białaczkę, zwaną „chorobą bomby atomowej".
Mimo diagnozy, Sadako nie straciła nadziei. Jej ojciec opowiedział jej o starej japońskiej legendzie, która głosi, że złożenie tysiąca papierowych żurawi może spełnić najgłębsze marzenie.
Zainspirowana tą opowieścią, Sadako zaczęła składać żurawie, wierząc, że to przyniesie jej zdrowie. Każdy żuraw stał się symbolem jej determinacji w walce z chorobą.
Niektóre źródła twierdzą, że złożyła 644 żurawie przed śmiercią, a pozostałe, upamiętniające jej determinację i walkę, złożyła rodzina.
Inne źródła utrzymują, że przekroczyła liczbę tysiąca, składając ich około 1300.
Niestety, 25 października 1955 roku, Sadako zmarła w wieku 12 lat.
Po jej śmierci, jej przyjaciele i rodzina postawili pomnik w Parku Pokoju w Hiroszimie, upamiętniający zarówno Sadako, jak i inne dzieci, które zginęły w wyniku wojny.
Każdego roku tysiące ludzi z całego świata przysyła papierowe żurawie, które zostają złożone u stóp pomnika w Parku Pokoju.
To nie tylko symbol pamięci, ale również wyraz solidarności z przesłaniem, które Sadako przekazała swoim życiem i czynami. Składane żurawie stały się globalnym symbolem pokoju, przypominając o sile nadziei i wspólnoty.
Akt składania papierowych ptaków łączy ludzi z różnych zakątków świata, dając świadectwo temu, że prosty gest może przekształcić się w potężne przesłanie.
Każde skrzydła niosą nadzieję.
MAZDA Klimczak